Період централізованої держави (початок 10 століття - 1132 рік)

ІСТОРІЯ УКРАЇНИ [UA]| ИСТОРИЯ УКРАИНЫ [RU
БИОГРАФИИ
COUNT

 

Період централізованої держави (початок 10 століття - 1132 рік).

Наступним київським князем після Олега став Ігор ( 912 - 945 року) , що заснував династію Рюриковичей, Він двічі ходив походами до Каспійського моря й на й Закавказзя (913 - 943/944), намагаючись намагаючись підкорити собі ці землі. У боротьбі за узбережжя Чорного моря він зштовхнувся з Візантією. Похід на Константинополь в 941 році закінчився невдало. В 944 році Ігор був змушений укласти договір з Візантією на нерівних правах. У цей час починається невдоволення підлеглих племен, і в 945 році Ігор був убитий під час збирання данини в землях древлян.

Після смерті Ігоря від імені малолітнього сина Святослава Руссю правила вдова Ольга ( 945 - 964 рік). Вона жорстоко розправилася із древлянами й установила нові норми данини. Є точка зору, що Ольга була слов'янкою. В 957 році Ольга їздила в Константинополь, де прийняла християнство.

Син Ольги й Ігоря - Святослав Хоробрий (964 -972) славився своєю войовничістю. Він підкорив вятичей і фінські племена між Волгою й Окою ( 964 - 966), воював з поволзькими болгарами, ходив походом на хазар, зруйнувавши головні міста Хазарського каганату - Саркель, Итиль і Самендер. Однак, це відкрило шлях на Україну іншим кочовим народам Азії. Святослав підкорив собі ясов (осетин) і косогов (черкесів), розширивши границі Русі до Кавказьких гір.

В 969 році він прийшов на допомогу Візантії, розбивши болгар. Але потім він почав війну з Візантією. Війна закінчилася невдало. При возращении додому на дружину Святослава напали печеніги. Дружина була розбита, а сам Святослав був убитий ( весна 972 року).

Відправляючись у похід у Болгарію, Святослав розділив владу між синами: Ярополк одержав Київ, Олег - Древлянскую землю, Владимир - Новгород. Після смерті батька, Ярополк бажаючи об'єднати землі, почав війну з Олегом, а потім з Володимиром. Владимир найняв варягів і переміг Ярополка, ставши одноособовим правителем.

Владимир 1 Великий (980 - 1015) об'єднав землі, приєднавши Полоцьк, Перемышль, Червень. В 983 -985 він воював із племенами ятвягів і поволзьких болгар. Для охорони від печенігів він будував укріплені міста на річках Стугні, Трубеже, Суле. Він призначив намісниками своїх синів : Изяслава - у Полоцьк, Святополка - у Турів, Ярослава - у Новгород, Судислава - у Псков, Станіслава - у Смоленськ, Святослава - у Древлянскую землю, Мстислава - у Тмутаракань, Бориса - у Ростова, Гліба - у Муром.

В 987 році Володимир надав допомогу Візантії в придушенні повстанні Фоки. За це йому в дружин була обіцяна сестра імператорів Василя й Костянтина - Ганна, але вони не стримали своєї обіцянки. За це Володимир Осадив і взяв Херсонес - візантійську колонію. Після цього обіцянка була стримана. В 987 - 988 році Володимир прийняв християнство, а також охрестив населення Русі ( хоча язичество ще довго було сильно ).

Після смерті Володимира влада захопив Святополк (1015 - 1019). Щоб взяти під контроль всі землі він убив трьох братів - Святослава, Бориса й Гліба. Ярослав Новгородський вигнав в 1018 році з Києва Святополка, але той за допомогою польського короля в тому ж році захопив місто назад. Однак народ його не підтримав і в 1019 році Святослав біг на Захід.

Ярослав 1 Мудрий ( 1019 -1054 ) продовжував політикові свого батька. В 1036 -1037 роках він остаточно розбив печенігів. При ньому в Києві Була побудована безліч гарних будинків і храмів. Він підтримував тісний зв'язки із західноєвропейськими монархами. Його дочка Ганна вийшла заміж за французького короля Генріха 1. Він також займався освітою, організував бібліотеку.

При ньому був заснований Киево - Печерський монастир. Ярослав наказав зібрати всі правові акти в збірнику Російська Правда, що регулював соціальні й економічні відносини між різними верствами населення. При ньому на перше місце в управлінні держави виходять слов'янські діячі, а варяги поступово становяться тільки військовою дружиною й тільки.

Під кінець життя Ярослав розділив Кмевское державу між п'ятьома синами: Изяслав одержав Київ, Древлянскую землю з Туровому й Новгород із Псковом; Святослав - Чернігів, Муром і Тьмутаракань; Ігор - Володимир - Волинський; Всеволод - Переяславль, Суздаль і Ростов; В'ячеслав - Смоленськ. Він наказав всім своїм синам підкорятися старшому синові - Изяславу, якому був відданий Київський престол.

Після смерті Ярослава Изяслав 1 (1054 - 1078) намагався разширить свою владу на землі своїх братів. Він зайняв Владимир - Волинський після смерті Ігоря (1060), а також Полоцьк (1067). Після цього всі землі, які перебували на правом бережу Дніпра були під його владою. Спочатку три брати - Изяслав, Святополк і Всеволод разом управляли державою, боролися проти половців. Але після того, як Изяслав був розбитий половцями в 1068 році, проти нього повстали кияни й він був змушений бігти в Польщу. Кияни поставили на його місце його брата Всеволода. Изяслав повернувся з польськими військами, але в 1073 році був змушений знову бігти від невдоволення киян.

В 1073 - 1076 роках у Києві правил колишній чернігівський князь Святослав 2. Останній Ярославович на київському престолі Всеволод 1 (1078 - 1093) об'єднав головні землі Київської держави: Київ, Чернігів, Переяславль, Смоленськ і землі Верхнього Повольжья. Він також боровся з безземельними князями, які за допомогою половців намагалися захопити території. Він знав п'ять мов, був одружений на візантійській принцесі.

Його приймачем став Святополк 2 (1093 - 1113), син Изяслава. Йому доводилося увесь час вести боротьбу з половцями, які на чолі з ханом Боняком постійно нападали на київські землі. Святополкові допомагав Володимир Мономах, переяславский князь. Він здобув перемогу над половцями в 1105 і 1111 році.

Після смерті Святополка на великокнязівський київський престол був запрошений Володимир Мономах. Він правил в 1113 - 1125 роках. Владимир Мономах підкорив собі більшу частину колишньої Київської держави, розбив половців. Він мав широкі зв'язки із західноєвропейськими монархами. Мономах вніс нові доповнення в Російську Правду, а також залишив після себе Повчання дітям, у якому радив як управляти державою.

Після його смерті його старший син Мстислав 1 (1125 - 1132) одержав Київ, Смоленськ і Новгород, а інші землі дісталися його братам. Він продовжував політику батька, однак після його смерті Київська держава остаточно розпалася на окремі частини.

Зміст підручника по історії України

.:· Самые важные учебники и рефераты про ИСТОРИЮ УКРАИНЫ (с)
Даты, хронология событий, рефераты по истории Украины, учебник по историй украины, Сайт про историю Украины