Період перебудови (1985 - 1991). Розпад СРСР і державотворення

ІСТОРІЯ УКРАЇНИ [UA]| ИСТОРИЯ УКРАИНЫ [RU
БИОГРАФИИ
COUNT

 

Період перебудови (1985 - 1991).

З початку 1980 - х років криза в СРСР охопив всі сфери життя. Хронічно не вистачало товарів, щоб забезпечити внутрішній ринок. Знижувався рівень життя населення. Це спостерігалося досить давно, але спочатку вдавалося виправити положення за рахунок продажы на Захід сировини - нафти, газу, деревини, а також благородних металів і дорогоцінних каменів. Однак до середини 1980 - х років упала ціна на нафту й газ, а також початку сокрашаться сировинна база. Перед новим (з березня 1985 року) генеральним секретарем ЦК КПРС Михайлом Горбачовим устала проблема - як змінити в кращу сторону положення в країні? Було вирішено додати в советкую планову систему елементи ринкової економіки. Хоча про новий курс, що одержав назву перебудови, було оголошено ще на квітневому пленумі 1985 року, фактичні зміни з'явилися в 1987 році. Почали організовуватися кооперативи, багато підприємств стали переходити на бригадний підряд.

Перебудова торкнулася й політичної сторони радянського життя. Були ослаблені репресивні методи. З таборів стали випускати політичних ув'язнених. З'являються правдиві матеріали про сталінські репресії, про колективізацію. Радянський уряд на чолі з Горбачовим починають вести політику роззброювання. Послабляється військовий і політичний вплив на країни Варшавського договору - ГДР (Германську Демократичну Республіку), Польщу, Болгарію, Угорщину, Чехославакию, Румунію. У результаті в цих країнах у короткий час зазнають поразки комуністичні режими цих країн, причому в більшості випадків (крім Румунії) вони навіть не робили опори. У листопаді 1989 року була возз'єднана ГДР І ФРН, у результаті чого з'явилася держава - Німеччина. Радянські війська залишають всі країни Варшавського договору.

На Україні з'являється безліч політичних організацій: антисталінське суспільство "Меморіал", Союз Незалежної Української Молоді, товаришество "Спадщина". Активізує свою діяльність Українська Греко - Католицька й Українська Католицька Церква. Відроджується Українська Автокефальна Православна Церква. В 1989 році при ініціативі Союз письменників України й Української Гельсінської Групи був організовано суспільний і політичний рух - Народний Рух України. З'являється безліч нових незалежних українських видань, багато українських радянських видань змінюють свою політичну спрямованість і часта назва. Активізує свою діяльність РУХ. Його керівниками стали Іван Драч, Володимир Яворівський, Михайло Горинь, Сергій Конєв. РУХ виступає на захист української мови, культури, висуває програми економічного й політичного розвитку. Він організовує масові заходи, такі як живаючи ланцюг, що зв'язала Київ з Львовом і Ивано - Франковском. До складу Верховної Ради (Вэрховнойи Ради) УРСР проходять представники від Руха й інших политческих організацій. Під їхнім тиском Верховна Рада УРСР 28 жовтня 1989 року прийняв закон про державний статус української мови. Багато діячів української культури виходять із Компартії. До лету 1990 року обстановка на Україні розжарюється. Спалахують страйку шахтарів. У Києві, у будинку Верховної Ради українські студенти починають голодування з вимогою незалежності. Їх підтримували багато простих громадян. У результаті 16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України.

Розпад СРСР і державотворення.

Ті реформи, які були початі в період перебудови однак не поліпшили положення в економіці. Крім того, була знята залізна завіса й прості радянські громадяни змогли зрівняти свій рівень життя з рівнем життя на заході. Також почався національний рух на Україні, у Прибалтиці. Вибухнули національні конфлікти на Кавказі й у Середній Азії. Половинні реформи, проведені Горбачовим не дали результату й положення в економіці тільки погіршилося. Комуністична партія була дискредитована новими історичними матеріалами, а також повальним падінням комуністичних режимів у Центральній і Східній Європі. Від комуністів початку вислизати влада, особливо в західних республіках - Естонії, Латвії, Литві, Україні.

Реакційні комуністичні кола вирішили все повернути на свої місця. І 19 серпня 1991 року, взявши під охорону Горбачова, що перебував у Криму на дачі, вони оголосили про введення надзвичайного стану. Влада в руки Державний Комітет з надзвичайному стану (ГКЧП). У Москву були уведені танки. Предпологалось увести війська й в інші великі міста.Але це викликало буру протестів як у самій Москві, так і в національних окраїнах. ДО 21 серпня 1991 року путч був подавлений. Після путчу зруйнувалися ті слабкі сполучні, які скріплювали ще СРСР. Українська Верховна Рада прийняла про вихід України зі склад СРСР. У Біловезькій Пущі глави знову створених держав - України, Білорусії й Росії підписали договір, що підтверджує розпад СРСР.

1 грудня 1991 року на референдумі більшість жителів України висловилося за створення незалежної української держави. Першим президентом України був обраний Леонід Кравчук. Був прийнятий нові прапор, герб і гімн України. Почалося формування української армії, структури керування.

Зміст підручника по історії України

.:· Самые важные учебники и рефераты про ИСТОРИЮ УКРАИНЫ (с)
Даты, хронология событий, рефераты по истории Украины, учебник по историй украины, Сайт про историю Украины