Грошова одиниця незалежної України

ІСТОРІЯ УКРАЇНИ [UA]| ИСТОРИЯ УКРАИНЫ [RU
БИОГРАФИИ
COUNT

 

Гривня - грошова одиниця незалежної України.

грошова одиниця незалежної України. Національна валютаПосилення в 1995 році й першій половині 1996 року стабілізаційних процесів в економіці, зокрема значне зниження темпів інфляції, істотне призупинення спаду виробництва, стабілізація курсу українського рубля до іноземних валют, зростання доходів населення, створили належні умови для впровадження гривні, що відповідно до Конституції України є грошовою одиницею нашої держави. У самий короткий строк  цю норму Конституції України було повністю реалізоване.

Головними завданнями грошової реформи були: заміна тимчасової грошової одиниці - українського рубля - на національну валюту - гривню; зміна масштабу цін; створення стабільної грошової системи й перетворення грошей у важливий стимулюючий фактор економічного й соціального розвитку. Це передбачало закріплення фінансової стабільності, що зложилася напередодні грошової реформи, прискорення розрахунків, залучення в банківську систему надлишкової готівки, забезпечення стабільності національної валюти.

Уперше за всю історію України проведені цивілізована неконфискационная грошова реформа й забезпечена недоторканність наявних перед реформою грошових заощаджень населення.

Вибір прозорого варіанта й безконфискационного типу грошової реформи був обумовлений необхідністю: забезпечення повної довіри населення до нової національної валюти й, як результат, - довіри до політики Уряду й економічних реформ, які воно проводить; утримання стабільності на грошовому, споживчому й валютному ринках України; запобігання спекулятивних операцій при обміні рублів на гривні.

Указ Президента України про її впровадження майже збігся в часі з урочистою оцінкою п'ятої річниці Незалежності України 24 серпня 1996 року. 25 серпня цього ж року у всіх засобах масової інформації був оголошений Указ Президента України Леоніда Кучми "Про грошову реформу в Україні".

Відповідно Указу Президента України грошова реформа в нашій державі проводилося від 2 до 16 вересня 1996 року з оптимальними зручностями для населення й без значних соціальних конфліктів.

 У перший же день реформи за встановленим курсом було перераховано в гривні ціни, тарифи, оклади заробітної плати, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, установ і організацій, а також внески громадян. Карбованцеві внески населення було перераховано в гривні за курсом 100000 рублів за одну гривню без будь-яких обмежень і конфіскацій з вільним їхнім використанням у гривнях.

У період проведення грошової реформи жителі й гості України могли вільно розпоряджатися наявними рублями - купувати товари, оплатити всі види послуг, розміщати на внески в банки, здійснювати інші платежі й при бажанні обмінювати рублі на гривні.

Протягом 15 днів - від 2 до 16 вересня 1996 року - у наявному обороті одночасно вільно використалися як гривні, так і рублі з поступовим вилученням останніх. Після 16 вересня 1996 року прийом рублів на всі види платежів був припинений і єдині законні кошти платежу на території України із цього моменту постійна гривня.

З початку реформи всі видачі готівки з кас банків (у тому числі для виплати заробітної плати, пенсій і інших доходів), безготівкові розрахунки здійснювалися тільки в новій національній валюті.

Для проведення обміну рублів на гривні, населенню було створено розгалужену мережу обмінних пунктів комерційних банків - понад 10000, близько 92000 комісій з обміну на підприємствах, в установах і організаціях. Для обслуговування пенсіонерів до обміну було притягнуто понад 14000 підприємств зв'язку. Усього за період реформи (з 2 по 16 вересня 1996 року) за обміном звернулося 11,3 млн. чоловік, у тому числі близько 3 млн. пенсіонерів. Загальна сума вилучених з обороту рублів за період реформи становила 310 трлн. рублів. З огляду на, що значна сума рублів після проведення реформи залишилася не обміненої населенням, Державна комісія із проведення в Україні грошової реформи, а пізніше Національний банк України своїми рішеннями продовжували ще майже рік проводити обмін рублів на гривні З обліком усього періоду обміну рублів на гривні Національним банком України вилучений з обороту більший 311 трлн. рублів.

Головним досягненням грошової реформи було те, що вдалося втримати стабільність на грошовому, споживчому й валютному ринках. Прогнози щодо наслідків реформи, розроблені Урядом і Національним банком України, повністю виправдалися.

По-перше, удалося одержати інфляцію в прогнозовані до кінця 1996 року параметрах 1-2% на місяць. Ця тенденція збереглася й в 1997 році.

По-друге, з перших днів реформи й до кінця місяця Національним банком України підтримувався стабільний курс гривні до іноземних валют, зокрема, 176 гривень за 100 доларів США, що відповідало курсу, що зложився в рублях напередодні грошової реформи. Відносна стабільність курсу гривні була закріплена в 1997 році.

По-третє, проведення реформи прискорило рух грошей, надходження їх на рахунки в банках, збільшилися заощадження населення, що було проявом довіри до національної валюти.

Грошова реформа в Україні стала надзвичайною подією для нашої держави, у результаті якої було створено один з невід'ємних атрибутів державності - національні гроші. Закордонні аналитики привітали здійснення грошової реформи в нашій державі, розглядаючи введення української валюти - гривні - як свідоцтва початку стабілізації української економіки.

  Національний банк України, керуючись положеннями Конституції України, бачить своєю основною метою забезпечення стабільності гривні. Адже без стабільної національної валюти не може бути незалежної й суверенної держави.

Після оголошення Указу Президента України "Про грошову реформу" Національний Банк України оприлюднив адресоване всім регіональним керуванням Нацбанку й комерційних банок "Повідомлення для банків", де містилися офіційні описи всіх грошових знаків, які вводяться в оборот відповідно до Указу:

"Із другого вересня 1996 року в Україні вводиться в оборот національна валюта ГРИВНЯ. В оборот уводяться банкноти номінальною вартістю 1 (два дизайни), 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень і монети номінальною вартістю 1, 2, 5, 10, 25 і 50 копійок. Одна гривня рівняється 100 копійкам.


.:· Самые важные учебники и рефераты про ИСТОРИЮ УКРАИНЫ (с)
Даты, хронология событий, рефераты по истории Украины, учебник по историй украины, Сайт про историю Украины